Top Leaderboard Advert

Mwanakwerekwe shops ad

ZSSF

ZanzibarNiKwetuStoreBanner

Zanzibar Diaspora

High class shops @ Fuoni

High class shops @ Fuoni

Scrolling news

************ KARIBUNI..................Contact us for any breaking news or for any information at: znzkwetu@gmail.com. You can also fax us at: 1.801.289.7713......................KARIBUNI

Adsense Marquee

Thursday, April 14, 2016

PRESS RELEASE by the Ministry of Foreign affairs!

UNITED REPUBLIC OF TANZANIA
MINISTRY OF FOREIGN AFFAIRS, EAST AFRICAN, REGIONAL AND INTERNATIONAL COOPERATION

Coat of Arms

Telephone:255-22-2114615, 211906-12

Fax: 255-22-2116600


               20 KIVUKONI FRONT,
                          P.O. BOX 9000,
                 11466 DAR ES SALAAM,  
                                   Tanzania.
PRESS RELEASE

The Minister for Foreign Affairs, East Africa, Regional and International Cooperation, Dr. Augustine Mahiga, and the U.S Ambassador to Tanzania, H.E Mark Childress, along with their senior teams, met on April 13, 2016, at the Ministry of Foreign Affairs in Dar es Salaam.
During the cordial and productive meeting they discussed the full range of bilateral issues and ongoing partnership, including shared goals and continuing US assistance to improve the health and education of the Tanzanian people.
They also discussed on promoting broad-based economic growth, and advancing regional security in the spirit of continuing partnership and friendship between the two countries.
Issued by:
Government Communication Unit,
Ministry of Foreign Affairs, East African, Regional and International Cooperation.
13th April, 2016

4 comments :

  1. Hapa ndipo tunapomkumba hayati Mwalimu Nyerere. Watu washatutoa sisi bado tunawaganda tu nyuma nyuma. Kwanini lakini tunajidhalilisha kama hivi jamani?????

    ReplyDelete
  2. Hapa ndipo tunapomkumbuka hayati Mwalimu Nyerere. Watu washatutoa sisi bado tunawaganda tu nyuma nyuma. Kwanini lakini tunajidhalilisha kama hivi jamani?????

    ReplyDelete
  3. Wala sio uwongo uyasemayo Anonymous. Yale maneno ya kuwa tuwaonee huruma waliotunyima misaada yamemalizikia wapi tena????
    Kisebusebu na kiroho kipo papo!!!

    ReplyDelete
  4. Wenye kutoa misaada yao, wana masharti yao ambayo tumeikubali na ndio tukaanza kupata hiyo misaada ambayo imetusaidia pakubwa.Leo iwapo masharti hatuyakubali na misaada kukosa, ni nani wakulaumiwa?Ukiomba ajira na kukubali masharti yake na baadae kuyatupiliambali hayo masharti, jee unataraji aliekuajiri ataendelea na ruzuku au atachukua hatua inayofaa kwa mujibu wa mkataba wa ajira?

    ReplyDelete